Przedsiębiorcy dla Pelplina

80Rok 2011 jest szczególnie ważny dla naszego miasta, bowiem w tym roku obchodzimy 80-lecie nadania Pelplinowi praw miejskich. Jednym z elementów jubileuszu, jest stworzenie niepowtarzanych produktów regionalnych. Do udziału w tej akcji Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch zaprosił przedstawicieli lokalnych firm.

Poniżej prezentujemy wywiady z przedsiębiorcami, którzy włączyli się w obchody 80-lecia nadania Pelplinowi praw miejskich. Zachęcamy do zapoznania się z ich treścią. Znajdą tam Państwo odpowiedź na pytanie jakie inicjatywy oraz produkty regionalne powstaną w związku z jubileuszem 80-lecia Pelplina, a także dlaczego nasi lokalni przedsiębiorcy zdecydowali się na udział w akcji.

80 metrowa babka - rozmowa z Leszkiem Melerem
 
1. W tym roku obchodzimy 80-lecie nadania Pelplinowi praw miejskich. Jednym z elementów promocji jubileuszu jest stworzenie wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami niepowtarzanych produktów regionalnych. Jest Pan jednym z przedsiębiorców, którzy zadeklarowali chęć współpracy z samorządem gminnym. Dlaczego zdecydował się Pan na udział w tej akcji?

Jako mieszkaniec Pelplina chcę aktywnie włączyć się w obchody 80-lecia nadania Pelplinowi praw miejskich. Pelplin to moja Mała Ojczyzna i czuję się współodpowiedzialny za to co dzieje się w moim mieście. Nie jest to kwestia nakazu, że muszę coś zrobić, lecz powinności. Czuję, że chcę i powinienem zrobić coś dla swojego regionu. Aktywność społeczna to istotny element rozwoju naszych lokalnych środowisk. Wyznaję zasadę, zgodnie z którą będziemy mieli tyle, ile sami dla siebie zrobimy. Dlatego bez wahania zdecydowałem się włączyć w akcję związaną z jubileuszem. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w obchodach tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia.

2. Proszę opowiedzieć kilka słów na temat produktu, który zostanie stworzony przez Pana firmę z okazji jubileuszu 80-lecia nadania praw miejskich Pelplinowi?

Pomysłów na jubileuszowy produkt było kilka, jednak ostatecznie zdecydowałem się na zrobienie 80 metrowej babki. Ciasto będzie sprzedawane w kawałkach po 80 mm każdy, w cenie 0,80 gr. W ten sposób chcemy nawiązać do jubileuszu 80-lecia. Chciałbym, aby wszyscy którzy będą mieli okazję skosztować jubileuszowej babki, poczuli atmosferę 80-lecia nadania praw miejskich Pelplinowi. Wyjątkowość tego produktu to nie tylko jego rozmiar, ale przede wszystkim serce włożone w jego wykonanie.

3. Jakie Pana zdaniem korzyści płyną z włączenia się w te działania?

Przede wszystkim czuję ogromną satysfakcję, że jako mieszkaniec Pelplina mogę włączyć się w obchody jubileuszu i wyrazić w ten sposób swoje przywiązanie do pelplińskiej ziemi. Jak już wspomniałem zawsze staram się brać czynny udział w życiu miasta, gdyż tylko w ten sposób możemy sprawić żeby nam wszystkim żyło się lepiej.

4. Pana firma prężnie się rozwija. W czym Pana zdaniem tkwi sukces?

Dokładamy najwyższych starań, aby produkty sygnowane logo „Meler” trafiające na stoły naszych klientów w pełni satysfakcjonowały i wyróżniały się najwyższą jakością. Niezmiennymi od lat priorytetami funkcjonowania mojej Piekarni jest hołdowanie zasadom uczciwej konkurencji oraz kulturalne i życzliwe traktowanie klienta.Od wielu lat nasze wyroby są doceniane przez klientów, a nagrody które otrzymujemy są potwierdzeniem jakości i smaku naszych produktów. Między innymi firma otrzymała nagrody w kategoriach: Smakołyk Święta Chleba – 2010, Akt nadania tytułu HIT 2008, Wyróżnienie – Smakołyk Święta Chleba – 2008, Smakołyk Święta Chleba – 2006, Nagroda Mestwina za rok 2005, Smakołyk jubileuszowego Święta Chleba – 2005, Europejski Smakołyk Jarmarku św. Dominika 2004. Myślę, że najważniejszy jest fakt, że torty, ciasta i pieczywo zawsze robimy z pasją…

Kilka słów na temat firmy

  
Kiedy powstała:1999 rok
Ilu zatrudnia pracowników?:30
Adres firmy:ul. Mickiewicza 34, 83-130 Pelplin
www:www.melerarchiwum.pelplin.pl
e-mail:piekarniameler@wp.pl
tel./fax:(58) 536-15-61
Przysmak Pelpliniaka - rozmowa ze Stanisławem Rąbała

 

1. W tym roku obchodzimy 80-lecie nadania Pelplinowi praw miejskich. Jednym z elementów promocji jubileuszu jest stworzenie wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami niepowtarzanych produktów regionalnych. Jest Pan jednym z przedsiębiorców, którzy zadeklarowali chęć współpracy z samorządem gminnym. Dlaczego zdecydował się Pan na udział w tej akcji?

Jako mieszkaniec Gminy Pelplin postanowiłem odnieść się do tożsamości Pelplina. Tutaj nie tylko mieszkam, ale też prowadzę działalność zawodową. Jest to rodzinna firma z długoletnią tradycją. Od wielu lat stwarzam miejsca pracy dla mieszkańców Gminy Pelplin. Chcąc wspierać polski przemysł i rolnictwo współpracuję z lokalnymi firmami i rolnikami. W ciągu 18 lat istnienia mojej firmy zawsze starałem się nowoczesność łączyć z tradycją, dlatego w tym roku chcę włączyć się w obchody 80-lecia nadania praw miejskich Pelplinowi. Jako właściciel firmy, która prowadzi sieć sklepów w Pelplinie chcę zrobić coś dla mieszkańców tego miasta. Jubileusz Pelplina to doskonała okazja do wprowadzenia na rynek produktu, dedykowanego mieszkańcom Pelplina.

2. Proszę opowiedzieć kilka słów na temat produktu regionalnego, który zostanie stworzony przez Pana firmę z okazji jubileuszu 80-lecia nadania praw miejskich Pelplinowi.

Zrobimy taki produkt, który będzie łączył niepowtarzalne walory smakowe i estetyczne. „Przysmak Pelpliniaka” – bo tak będzie nawyzywać się nasz jubileuszowy produkt – będzie to pikantna, sucha kiełbaska wieprzowo-wołowa. Mam nadzieję, że przysmak ten będzie odpowiedni na każdą okoliczność i będzie przypominał zarówno mieszkańcom jak i naszym gościom o bogatej historii Pelplina. W maju produkt powinien być dostępny w naszych sklepach.

3. Pana firma prężnie się rozwija. W czym Pana zdaniem tkwi sukces?

Zakład Masarski powstał 1993 roku w Bielawkach. Początkowo w zakładzie masarskim pracowały dwie osoby. Ubój odbywał się w Gminnej Spółdzielni, a przerób w zakładzie. Od 1996 roku firma prowadzi zarówno ubój jak i przetwórstwo mięsa. Posiada własne obiekty produkcyjne i handlowe. Początkowo produkty sprzedawane były na rynku lokalnym. Z czasem gdy w firmie została zainstalowana nowoczesna linia do uboju i obróbki mięsa zaczął się intensywny rozwój przedsiębiorstwa. Obecnie swoim zasięgiem przedsiębiorstwo obejmuje całe województwo pomorskie. Firma zatrudnia 150 pracowników.

Specjalizuje się w produkcji wyrobów wieprzowych i wołowych według „staropolskich receptur” – bez konserwantów i dodatków funkcyjnych. Niepowtarzalne walory smakowe i estetyczne naszych produktów osiągamy również dzięki stosowaniu najlepszej jakości surowców, wykorzystaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz ciągłemu dopasowaniu do nowych wymagań i gustów naszych klientów. Zakład jest pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynarii Przedsiębiorstwo w pełni jest dostosowane do wymogów Unii Europejskiej, w firmie funkcjonuje system kontroli jakości i higieny HACCP.

Zakład masarski sprzedaje swój towar dzięki bardzo dobrej współpracy z firmami rodzinnymi: poprzez sieć sklepów mojej żony Krystyny i handel obwoźny prowadzony przez moją córkę Agnieszkę Rąbała-Bondariew.

Od początku działalności firmy istotnym elementem strategii jej działania było tworzenie własnej sieci sprzedaży detalicznej. Obecnie Firma posiada 26 sklepy firmowe, a sieć ciągle ulega ilościowemu i jakościowemu rozwojowi. Ufają nam nie tylko Klienci, lecz również jurorzy wielu konkursów, którzy docenili walory naszych wyrobów.

Między innymi firma otrzymała: tytuł HIT 2006 za kiełbasę tradycyjną „polska”, szynkę wędzoną, salceson biały i metkę; oraz HIT 2008 za kiełbasę słoikową domową, przekładaniec, szynkę tradycyjną i roladę boczkową. Firma w roku 2010 otrzymała nominację do nagrody ORZEŁ AGROBIZNESU – Nagroda pod patronatem Wice Marszałka sejmu RP.

Kilka słów na temat firmy

  
Kiedy powstała:1993 rok
Ilu zatrudnia pracowników?:ok 150
Adres firmy:Bielawki 7, 83-130 Pelplin
www:www.masarnia-bielawki.pl
e-mail:biuro@masarnia-bielawki.pl
tel./fax:(58) 536-18-08
Kwieciste logo jubileuszu - rozmowa z Romanem Pruszyńskim

1. W tym roku obchodzimy 80-lecie nadania Pelplinowi praw miejskich. Jednym z elementów promocji jubileuszu jest stworzenie wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami niepowtarzanych produktów regionalnych. Jest Pan jednym z przedsiębiorców, którzy zadeklarowali chęć współpracy z samorządem gminnym. Dlaczego zdecydował się Pan na udział w tej akcji?

Kiedy usłyszałem zaproszenie Burmistrza do włączenia się w akcję związaną z jubileuszem 80-lecia, w mojej głowie natychmiast pojawił się pomysł, aby dla uczczenia tej pięknej rocznicy, zgodnie z profilem prowadzonej przeze mnie działalności, stworzyć kwiecistą kompozycję. Nie jest to pierwsza tego typu podejmowana przeze mnie inicjatywa. Podobne kompozycje tworzyłem w latach ubiegłych. Pierwsza powstała w roku kiedy Pelplin odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Kompozycja zlokalizowana była w centrum i przedstawiała herb Pelplina stworzony z ziół i kwiatów.

2. Zatem produkt stworzony przez Pana firmę będzie kwiecistą kompozycją. Proszę opowiedzieć kilka słów na jej temat.

80-lecia nadania Pelplinowi praw miejskich, chcę uczcić poprzez posadzenie roślin w konturach „80 lat”. Od wielu lat mieszkam w Pelplinie. To miejsce jest szczególnie bliskie mojemu sercu. Jako Pelpliniak przywiązuję szczególną wagę do spraw związanych z naszym miastem. Poprzez stworzenie kwiecistego loga, chcę uczcić jubileusz i w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do naszej Małej Ojczyzny.

3. Pana firma długo działa na rynku pelplińskim. Czy często włącza się Pan w życie miasta?

W tym roku prowadzona przeze mnie kwiaciarnia obchodzi 30-lecie działalności. Jaka jest „recepta” na powodzenie? Zawsze powtarzam, że sukces tkwi w kierowaniu się zasadą, która swe źródło czerpie ze starego, polskiego nazewnictwa „kupiec”. Jedną z nich jest aktywne włączanie się w życie miasta. Wśród wielu wydarzeń, które w ciągu długich lat prowadzenia mojej działalności aktywnie wspierałem i w nich uczestniczyłem, mogę wymienić Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba. W tym roku mija 15 lat od kiedy współuczestniczę w jego organizacji. Swój udział mam także w organizacji corocznego konkursu „Piękna Wieś”. Dzięki temu przedsięwzięciu nasza gmina z roku na rok staje się piękniejsza. Jak mawiał ks. Janusz St. Pasierb: ”Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi”- dlatego też dobro naszego miasta ma dla mnie nadrzędne znaczenie.

Kilka słów na temat firmy

  
Kiedy powstała:06.05.1981 r.
Ilu zatrudnia pracowników?:2
Adres firmy:ul. Mickiewicza 18, 83-130 Pelplin
tel./fax:(58) 536-31-11
Żywa pamiątka jubileuszu - rozmowa z Henrykiem Resmerowskim

1. W tym roku obchodzimy 80-lecie nadania Pelplinowi praw miejskich. Jednym z elementów promocji jubileuszu jest stworzenie wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami niepowtarzanych produktów regionalnych. Jest Pan jednym z przedsiębiorców, którzy zadeklarowali chęć współpracy z samorządem gminnym. Dlaczego zdecydował się Pan na udział w tej akcji?

W Pelplinie mieszkam już 21 lat i darzę to miasto szczególną sympatią. Od 1983 roku z ziemią pelplińską jestem związany także zawodowo, ponadto w 1995 roku otworzyłem tutaj „PATI” Biuro Nadzoru i Dokumentacji Budowlanej. Cieszę się, że to właśnie tu mogę prowadzić swoją działalność. Od czasu zaistnienia mojej firmy na pelplińskim rynku poznałem zakątki naszej gminy, szczególnie zaś Pelplina – miasta, które kryje w sobie liczne atrakcje, wśród nich przepiękną Bazylikę Katedralną. Decydując się na udział w akcji chciałem przyczynić się do tego, żeby Pelplin był bardziej przyjazny zarówno dla mieszkańców jak i odwiedzających nas turystów. Razem ze współpracownikami podjęliśmy inicjatywę, mającą na celu upiększenie miasta, a zarazem uczczenie jubileuszu Pelplina.

2. Proszę opowiedzieć kilka słów na temat inicjatywy, podjętej przez Pana firmę z okazji jubileuszu 80-lecia nadania praw miejskich Pelplinowi?

W związku z nadarzającą się okazją, jaką jest 80-lecie nadania Pelplinowi praw miejskich, chcemy uczynić gest upamiętniający tą rocznicę. W tym celu na skwerku przy Miejskim Ośrodku Kultury, zasadzimy 8 dębów, które mamy nadzieję, staną się symbolem jubileuszu. W prowadzonych rozmowach dotyczących przygotowań do uroczystości zaproponowałem nieodpłatne wykonanie dokumentacji projektowej, polegającej na stworzeniu dodatkowych miejsc parkingowych, a także miejsca typowo rekreacyjnego z placem zabaw dla dzieci. Burmistrz przyjął tę propozycję pozytywnie. Prace projektowe zaczynamy już niebawem.

3. Jakie Pana zdaniem korzyści płyną z włączenia się w te działania?

Jak wiadomo dąb uznawany jest za symbol długowieczności, mądrości i siły. Myślę, że drzewa wraz z właściwie zagospodarowaną przestrzenią będą stałą pamiątką jubileuszu 80-lecia Pelplina. Mam nadzieję, że będą one przypominać przyszłym pokoleniom o wielkim dziedzictwie, z którym idziemy w przyszłość.

Kilka słów na temat firmy

Kiedy powstała:1995 rok
Ilu zatrudnia pracowników?:5
Adres firmy:Plac Grunwaldzki 2, 83-130 Pelplin
www:www.pati-biuro.pl
e-mail:h-resmerowski@wp.pl
tel./fax:(58) 536–40–41
Filia Tczew:ul. J. Dąbrowskiego 7a, 83-110 Tczew
tel./fax (58) 777-55-49