Gmina Molodiożnoje – Ukraina

Celem partnerstwa miast jest wspieranie współpracy dwóch miast w dziedzinie gospodarki, administracji, sztuki, kultury, nauki, spraw młodzieży i oświaty w celu osiągnięcia wzajemnych korzyści oraz stwarzanie obywatelom możliwości poznawania kultury i sposobu życia innego miasta.

Angażowanie obywateli, stowarzyszeń i organizacji odbywa się zwłaszcza przez wymianę uczniów, młodzieży i studentów. Obecnie szczególne znaczenie ma wykorzystanie partnerstwa miast w celu nawiązywania kontaktów gospodarczych pomiędzy przedsiębiorstwami z miast partnerskich.

Uchwała

Uchwała Nr XVIII/180/08 Rady Miejskiej w Pelplinie z dnia 18 listopada 2008 roku.

Współpraca

Współpraca w dziedzinach oświaty i kultury.

Przebieg współpracy

W roku 2008 podczas Jarmarku Cysterskiego wśród grupy samorządowców znalazła się delegacja z Ukrainy z Regionu Owidiopolskiego. Podczas spotkania zaprezentowali walory swoich regionów oraz wyrazili chęć dalszej współpracy. Wladimir Lewczuk Przewodniczący Rady Regionu Owidiopolskiego zaproponował podjęcie współpracy między Gmina Pelplin, a Gminą Molodrożnoje. Wizyta delegacji Ukrainy zakończona została podpisaniem listu intencyjnego, który podpisali w imieniu Gminy Pelplin Burmistrz Gminy i Miasta Pelplin Andrzej Stanuch, a w imieniu Gminy Molodrożnoje Wladimir Lewczuk Przewodniczący Rady Regionu Owidiopolskiego.

W sierpniu 2010 roku przedstawiciele Pelplina gościli w Molodiożnoje. W skald delegacji weszli m.in. przedsiębiorcy działający na terenie Miast i Gminy Pelplin.

W dniach 3 – 8 czerwca 2011 r. odbyła się oficjalna wizyta przedstawicieli Gminy Molodiżnoje w Pelplinie. Nasi goście mieli okazję uczestniczyć w obchodach święta naszego miasta. Podczas pobytu w Pelplinie reprezentanci Molodiożnoje mieli okazję m.in. zapoznać się z zasadami organizacji i funkcjonowania miejscowych firm.

W dniach 23-25 sierpnia 2013 r. Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła udali się z partnerską wizytą z okazji obchodów Dni Molodiożnoje oraz Dnia Niepodległości Ukrainy.

W czerwcu 2014 roku planowana jest wizyta władz administracji oraz placówek oświatowych gminy Molodiożnoje w Pelpinie. W obecnej chwili po wysłaniu zaproszenia do udziału w obchodach Dni Pelplina ustalane są szczegóły wizyty delegacji z Ukrainy.